Z takich ciekawostek to w…

Z takich ciekawostek to w kilku stanach USA doszło w ostatnich latach do tego, że kara śmierci została zniesiona, ale nie retroaktywnie. Np. obecnie taka sytuacja ma miejsce w stanach Colorado i New Hampshire, a kilka lat temu także m.in Conneticut, Maryland i Nowym Meksyku.
Wynika to z zasady, że prawo nie działa wstecz i oznacza to, że kara śmierci została zniesiona za przestępstwa popełnione po tym, jak została zniesiona, a nie całkowicie. Np. w New Hampshire może zostać orzeczona za przestępstwa popełnione przed 30 maja 2019 i jedna osoba czeka w celi śmierci za takie zabójstwo(w Colorado 3 osoby).
W Conneticut stanowy sąd najwyższy uznał taką sytuacje za niekonstytucyjną i zamieniły wyrok skazańcom na dożywocie oraz zakazał wydawania wyroków śmierci, twierdząc, że jej zniesienie musi być z definicji retroaktywne.
Ogólnie taka sytuacja jest mocno absurdalna i nie satysfakcjonuje ani przeciwników kary śmierci ani zwolenników. W większości stanów znoszących kare śmierci udało się jednak znaleźć kruczki prawne pozwalające także znieść ją „wstecz”.
Mogę tutaj zamieszczać czasami ciekawostki o karze śmierci w USA bo kiedyś interesowałem się mocno tym tematem.
#karasmierci #karasmierciwusa #prawo #usa #ciekawostki

Powered by WPeMatico