[Wygrana z TVP] Pamiętacie…

[Wygrana z TVP] Pamiętacie może znalezisko @alfokloda0 sprzed ponad rok temu, o tym jak na stronie Wiadomości TVP, podczas strajku rezydentów, w miejscu, gdzie jeszcze jakiś czas temu znajdował się artykuł ,,Dlaczego brakuje lekarzy?”, pojawił materiał opisujący rezydentów w zupełnie innym kontekście, o tytule – ,,Początkujący lekarze żądają miliardów złotych”?
Podmiany, jak tłumaczył np. tu @phervers powstały automatycznie w wyniku błędnie działającego mechanizmu strony i pojawiały się też przy innych materiałach.
TVP zapytana przez nas o przyczyny usterki, nie zdradziła zbyt wielu szczegółów. Przede wszystkim nie ujawniła, kto jest producentem systemu informatycznego, w którym wystąpiła owa usterka. Tłumaczyła to „tajemnicą przedsiębiorstwa”.
Zaskarżyliśmy decyzję TVP. Wojewódzki Sąd Administracyjny, wyrokiem II SA/Wa 1012/18, uchylił ją. W uzasadnieniu sąd podkreślił, że decyzja odmowna wydana przez TVP była zbyt lakoniczna, by przedstawić i ocenić zaistnienie przesłanek do wykazania tajemnicy przedsiębiorstwa i wartości gospodarczej żądanej przez nas informacji. Wyrok jest nieprawomocny.

Na marginesie, mimo że od naszego wniosku minął już ponad rok, błąd na stronie Wiadomości TVP wciąż nie został naprawiony. Dziś pod linkiem, pierwotnie o braku lekarzy, znajduje się materiał o Wenezueli. W najbliższych dniach zastąpi go pewnie zupełnie inny artykuł. Ciekawi jesteśmy, co na to konkurencja TVP, czyhająca według TVP na dane o jej systemie informatycznym?( ͡º ͜ʖ͡º)
Więcej: https://siecobywatelska.pl/nieoczekiwana-zamiana-miejsc/

Poprzednie wpisy: https://www.wykop.pl/wpis/27445865/wiele-osob-wczoraj-pytalo-i-plusowalo-wiec-zapytal/
https://www.wykop.pl/wpis/27731389/mamy-odpowiedz-od-tvp-w-sprawie-zmiany-materialow-/
https://www.wykop.pl/wpis/31860247/pewnie-juz-malo-kto-pamieta-sprawe-ale-w-koncu-po-/

#watchdogpolska #prawo #prawodoinformacji #niebojsiepytania #ciagniemywladzezajezyk #tvp

Powered by WPeMatico